Ana sayfa Listeler Bugüne Kadar İzlediğim En İyi 5 Dizi

Bugüne Kadar İzlediğim En İyi 5 Dizi

3211
24
PAYLAŞ

Bu yayında sizlere bu güne kadar gerek senaryosuyla, gerek müzikleriyle, gerek oyunculuklarıyla, gerek efektleriyle vs. vs. etkileyen en iyi 5 diziyi tanıtacağım.

battlestar_galactica_ana1 . Battlestar Galactica :  So say we all” – “Bunlar daha önce yaşandı ve tekrar yaşanacak”. Az önce okuduklarınız, bu şaheserin en önemli iki cümlesidir. İnsanların hayatında enler vardır. En sevdiği film, en sevdiği yemek, en sevdiği şarkı, en sevdiği oyun vs. vs. Battlestar Galactica ise benim en sevdiğim dizi hatta bana göre gelmiş geçmiş en iyi yapımdır. Bu yüzdendir ki dört defa izledim. Bir dizi dört defa izlenir mi demeyin. Battlestar Galactica olunca izleniyor işte 🙂

İnsanlar kendi günlük işlerinde yardımcı olsunlar diye “Cylon” ismini verdikleri robotları yaratmışlardır. Zamanla Cylonlar insanlara karşı isyan etmiş ve savaşmışlardır. Daha sonra uzayın derinliklerine yerleşen ve burada kendilerini geliştirip, insanı bire bir kopya ederek, insan şekline girebilen bir tür olmuşlardır. 1. savaştan 40 yıl sonra, insanların savunma sistemi kodlarını ele geçirerek saldırı başlatmış ve milyarlarca insanı yok etmişlerdir. 12 koloni halinde yaşayan insanlardan geriye sadece 50 bin kişi kadar kalmış ve onlarda ellerinde kalan uzay gemileriyle Cylonlardan kaçmaya başlamışlardır.

Amiral Adama ve Başkan Roslin’in önderliğinde Cylonlardan kaçarken, kutsal 13. koloninin yazıtlarını ve dini kitapları takip ederek Cylonların onları bulamayacağı ve her şeye sıfırdan başlayacakları “DÜNYA” adlı gezegeni aramaya başlamışlardır. Bilim kurgu, aksiyon ve din felsefesi gibi öğeleri barındıran bu dizi benim nazarımda gelmiş geçmiş en iyi yapımdır. Bu tür dizilerden hoşlanıyorsanız kesinlikle izleyin. Hatta hoşlanmıyorsanız bile izleyin 🙂

prison-break-ana-12. Prison Break :  English , Fitz ya da Percy ama hangisi?Siyasi bir komplo yüzünden, Abd başkan yardımcısı Reynolds’un kardeşini öldürmekten dolayı idam cezası alan Lincoln Burrows’un idam edilmesine sadece bir kaç ayı kalmıştır. Lincoln’ün bu suçu işlemediğine ise dünyada sadece, üstün zekalı inşaat mühendisi kardeşi Michael Scofield inanmaktadır. Michael, abisinin bulunduğu maksimum güvenlikli Fox River hapisanesinin daha önceki tadilat işlerini şirketinin üstlenmesi sebebiyle, hapisanenin krokilerini inceleme fırsatı bulmuştur.

Kaçış planını yapıp, tüm planı vücuduna dövme olarak yaptırır. Planın ilk aşaması olan abisinin yanına hapisaneye düşme kısmını uygulamaya koyar ve sahte bir banka soygunu düzenler. Çıktığı mahkemeyi manipüle eder ve abisinin yanına Fox River eyalet hapisanesine gönderilir. Bundan sonra ise olaylar gerçekleşir. Dizinin 3. ve 4. sezou biraz zorlama olsa da benim içi efsane bir yapımdır. Tam tamına 3 defa izledim ve arada bir sevdiğim bölümleri tekrar izlerim. Eğer bu diziyi daha önce izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınızdır. Hiç zaman kaybetmeden diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

breaking-bad3. Breaking Bad : Walter H. White New Mexico Eyaleti Albequerque Şehrinde bir lisede kimya öğretmeni olarak çalışmaktadır. Yakın bir zaman 3. evre akciğer kanseri olduğunu öğrenmiş ve doktorlar sadece bir kaç ay yaşayabileceğini söylemişlerdir.. Bu hastalık onun hayatını büyük ölçüde değiştirecektir.Lise öğretmeliği yanında ikinci iş olarak araba yıkama yerinde çalışan Walter, öldüğünde, hamile eşi Skyler ve engelli oğlu için maddi olarak onlara var olan borçlardan başka ne bırakabilir ki? DEA (uyuşturucuyla mücadele birimi) ajanı olan bacanağı Hank, birgün Walter’ı uyuşturucu baskınına götürür.
Narkotik polisleri uyuşturucu satıcısının evine baskın sırasında Walter arabada otururken , pencereden atlayıp kaçan eski öğrencisi Jesse’yi görür ve olaylar bundan sonra daha değişik bir hal almaya başlar. Eşi ve oğlunun geleceğini kurtarmak adına , üstü kimya yeteneklerini de kullanarak, eski öğrencisi ile birlikte meth(metamfatemin) üretmeye başlar. Bir dizi efsanesi olan , dram türündeki bu diziyi, eğer hala izlemeyen kaldıysa şiddetle izlemesini tavsiye ediyorum. Dizinin konusu oturana kadar ilk bir kaç bölüm sıkıcı ve ağır gelebilir. Ama sabredin ve diziyi izlemeye devam edin. Pişman olmayacaksınız.

dexter4. Dexter: Üç altın kural : Asla yakalanma, kurbanın suçundan emin ol ve kurban ölmeyi haketsin. Hepimizin sırları vardır ve bunları örtbas etmek için görünmeyen bir maske takarız. Bu dizide de esas oğlanımız (Dexter Morgan) gündüzleri yardımsever bir melek iken, geceleri disiplinli ve tehlikeli bir psikopata dönüşmektedir.

Miami metro polis departmanında “kan sıçrama analisti” olarak görev yapan Dexter uzun yıllardır ikili bir hayat sürdürmektedir. Miami’de geçen hikayede, adalet sisteminin boşluklarından faydalanıp hapis cezası almadan kurtulan suçluların peşine düşen Dexter bu suçlulara hak ettikleri cezayı vermektedir. İşte sizlere kesinlikle izlemesi gerek diziler kategorisine koyabileceğiniz muhteşem bir yapım daha.

spartacus-ana-15. Spartacus : Ünlü nörolog Sigmund Freud’a göre; şiddet ve cinsellik insanın doğumundan itibaren süregelen iç dürtülerdir. Sizde bu iç dürtülerinizi beslemek ve içinizdeki canavarı doyurmak istiyorsanız buyurun içeriye o zaman.

Bu serinin arkasındaki esas oğlan, dönemin süper gücü Roma İmparatorluğuna karşı bir köle ayaklanmasını başlatan ve buna önderlik eden Trakyalı Gladyatör, hemşehrimiz Spartaküs’tür. Topraklarını işgal eden düşmana karşı, Trakya birlikleri, Roma imparatorluğu lejyonlarıyla işbirliğine girişmiştir. Sonrasında Romalı komutan Glabber’in emirlerine karşı gelen Spartaküs eşi Sura ile birlikte köleliğe mahkum edilmişlerdir. Spartaküs Roma topraklarında köle pazarında, bir gladyatör eğitmeni olan Batiatus tarafından satın alınmıştır. Batiatus ile Spartaküs bir anlaşmaya varmıştır.

Bu anlaşmaya göre; eğer Spartaküs arenanın kumlarında gladyatör olarak başarı gösterirse, Batiatus’ta karısı Sura’yı bulmak için elinden geleni yapacaktır. İlerleyen bölümlerde gerek senaryonun işlenişi, gerekse karakterlerin gelişimi açısından dizi izleyenleri oldukça etkisi altına almaktadır. Dizi ekibi, ihanetleri, Roma imparatorluğu içindeki entrikaları ve bir adamın destansı hikayesini muhteşem bir şekilde anlatmaktadır. Kan, şiddet ve cinsel öğeleri açıkça sergilemekten çekinmeyen bu yapımı, izlemeyen herkes için şiddetle önermekteyim.

24 YORUMLAR

 1. 1-) Breaking Bad – Game of Thrones ( karar veremedim)

  2-) Fringe

  3-) The Sopranos – The Wire (kararsızlık)

  4-) Lost

  5-) Prison Break

  Bu tip sıralamalar insanların kişisel zevklerine göre şekillenir. Örneğin ben Spartacus'u bir türlü benimseyemedim. Dexter da 2 sezon sonunda baydı. Battlestar Galactica dizisini izlemedim henüz ama gayet ilgimi çeken bir konusu varmış. Yakında izler bitiririm.

  antu: not.

  • listenizde 3 tane dram türü dizi var. bunu göz önünde bulundurarak, battlestar galactica'yı beğeneceğinizi düşünüyorum. ama şunu da ekleyeyim. ben bsg'nin fanatiğiyim. bu dizi hakkındaki yorumlarım tamamen subjektif.

 2. 1-Breaking Bad 2- Game of Thrones 3-The Walking Dead 4-The flash çok aşırı dizi izlemedim ama izleyipte en çok etkilendiğim diziler

  • ilk başlarda bu kadar övülen dizi bu mu diyebilirsiniz. eğer sabırlı davranırsanız hayatınız boyunca izleyeceğiniz en güzel yapımlardan birini izleme şansına kavuşmuş olursunuz. Keyifli seyirler dilerim…

 3. Prison Break'in listenize giripte O.Z'un girmemis ilginç hele ki başka bir diziyi sadece bir sezonu güzel diye eleştirmenize rağmen.Benim listem.

  1-The O.Z 2-House of Cards 3-Rome 4-Dexter 5-Friends(Bir dram daha kalbim kaldırmazdı :D)

  • oz efsane dizidir. 2 defa bitirdim. prison break ise benim ilk göz ağrılarımdan. o yüzden prison break'in yeri bende ayrıdır. bunun dışında sonuçta kişisel zevk barındıran bir alan olduğu için, herkesin ilk beşi farklılıklar göstermesi normaldir 🙂

 4. Spartacus amazon (erkek kopyası savaşçı feminist) yaşam şeklini 10'luk 20'lik genç beyinlere enjekte etmek için tasarlanmış zehirli trojanlardan biri. Çabaları sonuç verdi günümüzde bayanlardaki erkekleşme had safhada. Feministlerin eşitlik yetmedi 'farksızlık' dayatalım uzun soluklu projesinin sonuçları bunlar.

 5. Şu Spartacus dizisine bir türlü ısınamadım sanırım benim ilgili çekmiyor ben daha çok Fringe vs tarzı dizileri seviyorum

 6. Bende yazayım en sevdiğim 5 diziyi. Dexter, Fringe, Breaking Bad, Lost, Sherlock aslında ilk 5’i seçmek biraz zor geliyor çünkü listede olması gereken dizilerde var sanırım ilk 10 liste daha makul 🙂

 7. Senaryo vardır en kral oyuncuyu bile amatör gösterir ve o yapımdan soğuma ya yeterlidir ve senaryo vardır o kadar iyi işlenmiş ve kurgulanmistir ki oyuncu amatör olsa bile muazzam oynar çünkü senaryo ve yönetmen oynatir oyuncu sadece bir kukladir iplere göre hareket eder yani özetlemek gerekirse tartışmasız game of thrones radikal kararlar alıp oyuncu ne kadar popüler olursa olsun yada izleyici ne kadar benimserse benimsesin her hangi bir bölümde oyuncuyu öldürtebilir ve Nitekim çok sevdiğimiz ve bu ölürse dizide düşer fikrine kapildigimiz aşikar şimdi en başta açıklama yapmamın nedeni bu senaryo ve kurgu sağlam oyuncular kukla

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here