Ana sayfa Listeler Mutlaka İzlenmesi Gereken Hapishane Temalı Yabancı Diziler

Mutlaka İzlenmesi Gereken Hapishane Temalı Yabancı Diziler

5474
19
PAYLAŞ

Gerek Türk yapımı gerekse de yabancı yapımlar olsun, gerek sinema filmi gerekse de belgesel olsun ve ya diziler, hiç fark etmez, kesin olan şudur ki, hapishane temalı yapımlar her zaman izleyicinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Mahkum ya da mahkumların, hapishane hiyerarşisinde kendisine yer bulmaya çalışması, orada verdiği hayatta kalma mücadelesi ya da kaçmak için yaptığı/yaptıkları planlar… İzleyicide her zaman merak uyandırmıştır. Maalesef bugüne kadar çekilmiş yabancı hapishane temalı dizi oldukça azdır. Bende bu yazıda sizlere bu dizileri tanıtmaya çalışacağım.

ozana1. The O.Z. : “Size nezaman uyuyacağınızı, ne zaman yiyeceğinizi, ne zaman işeyeceğinizi ve ne zaman s….. biz söyleriz.” Ooooz! Maksimum güvenlikli Oswald hapishanesinin sokaklardaki ismi. Hikayede, hapishane içindeki Emerald “Em” City adı verilen deneysel hücre blogu içinde yaşayan mahkumların iktidar mücadelesini anlatılmaktadır.

Tim McManus genel blokta yaşayan en azılı mahkumları Em City’e transfer ederek hapishane içindeki şiddeti ve uyuşturucu transferini bitirmek amacındadır. Ama her hapishanede olduğu gibi burada da gruplaşmalar olmuştur. Gangstalar (siyahiler), İtalyanlar, Müslümanlar, Motorcular, Latinler, Aşırı Dindar Hristiyanlar, Eşcinseller, Naziler ve diğerleri olarak gruplanmış bu mahkumlar birbirlerine karşı oldukça acımasızdır. Dizide şiddet, çok açık bir şekilde izleyicinin gözüne sokulmaktadır.

Bu diziye tek eleştirim, yapımcı ekip müslümanların ibadetlerini tam incelemeden diziye yansıtmasıdır. Yani adamlar namazı hem don atletle kılmakta hem de saçma sapan hareketler yapmaktadırlar. 1997-2003 yılları arasında yayınlanan dizi oldukça sert ve acımasız sahneleriyle hafızalara kazınmıştır. Şahsi görüşüm şiddet ve açık seçik sahneleriyle ailece izlenmesi sakıncalı bir dizidir. Ama bu diziyi şiddetle tavsiye ediyorum. Mutlaka izleyin! Keyifli seyirler dilerim…


orange-is-the-new-black2. Orange is the New Black : O.Z. ve Prison Break‘in bende yarattığı büyük boşluğu doldurmak için internette hapishane temalı dizi ararken karşıma Weeds adlı dizinin yaratıcısı Jenji Kohan’ın yapımını üstlendiği Orange is the new black adlı dizi çıktı. Ama bu dizinin müdaillerinden bir farkı var. Buradaki hapishane, kadınlar hapishanesi. Larry ile nişanlı olan Piper Chapman yıllar önce üniversitedeyken tanıdığı, uyuşturucu satıcısı olan Alex yüzünden mahkemece mahkum edilir. Arkadaşı 10 yıl ceza alırken, kendisinde 15 ay ceza alır. Ve bu cezasını çekmek üzere hapishaneye girer.

Dizi, nişanlısı Larry ile rahat ve konforlu bir yaşam süren Piper’ın, birden hapishanenin turuncu kıyafetlerini giymek zorunda kalması, hapishane raconunu ve oradaki mahkumlarla ilişkisini mizahi bir yolla izleyiciye aktarmaktadır. Eski sevgilisi Alex ve nişanlısı Larry ile ilişkisini sorgulamaya başlayan Piper, acaba hapishane yaşamına alışabilecek midir?

Oldukça yüksek bir IMDb puanına sahip olan diziyi, aynı temaya sahip O.Z. ve Prison Break‘le karşılaştırmadan izlemeniz gerektiğini düşünüyorum. Özellikle bayan dizi severlerin hoşuna gidecek olan bu yapıma bir şans verebilirsiniz. Keyifli seyirler dilerim…

prison-break-ana-1

3. Prison Break : English , Fitz ya da Percy ama hangisi?
Siyasi bir komplo yüzünden, Abd başkan yardımcısı Reynolds’un kardeşini öldürmekten dolayı idam cezası alan Lincoln Burrows‘un idam edilmesine sadece bir kaç ayı kalmıştır. Lincoln’ün bu suçu işlemediğine ise dünyada sadece, üstün zekalı yapı mühendisi kardeşi Michael Scofield inanmaktadır. Michael, abisinin bulunduğu maksimum güvenlikli Fox River hapishanesinin daha önceki tadilat işlerini şirketinin üstlenmesi sebebiyle, hapishanenin krokilerini inceleme fırsatı bulmuştur. Kaçış planını yapıp, tüm planı vücuduna dövme olarak yaptırır. Planın ilk aşaması olan abisinin yanına hapishaneye düşme kısmını uygulamaya koyar ve sahte bir banka soygunu düzenler. Çıktığı mahkemeyi manipüle eder ve abisinin yanına Fox River eyalet hapishanesine gönderilir. Bundan sonra ise olaylar birbirini izlemeye başlar.

Dizinin 3. ve 4. sezonu biraz zorlama olsa da benim içi efsane bir yapımdır. Tam tamına 3 defa izledim ve arada bir sevdiğim bölümleri tekrar izlerim. Eğer bu diziyi daha önce izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınızdır. Hiç zaman kaybetmeden diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Keyifli seyirler dilerim…

19 YORUMLAR

 1. Gerçekten birçok arkadaşıma sorupta yanıt alamadığım film türünü açıklayıcı bir şekilde yazmışsınız.Hapishane filmlerini çok sevdiğim için bulduğuma sevindim.

 2. prison break'ı bende izledim dediğin gibi 3 ve 4. sezonlar baya zorlanarak yapılmış. Bazı mantık hataları olsada dizi keyifliydi.

 3. Prison Break izleseydin böyle saçma sapan konuşmazdın.
  Yani Prison Break dururken o diziye tanrı diyorsan ineklere tapan insanlar gibi
  birşey oluyorsun!

 4. ne hakla oz u başka bi diziyle kıyaslıyosun. oz tanrıdır! oz un yanında prison break pembe dizidir! prison break sadece bi kaçış öyküsüdür, oz direk hapishanedir. oz sana yaşamayı öğretir!

  ''prison break'in en taşşşaklı adamı oz'a gelse, oz'daki ibne grubunda bile yer bulamaz. oz realitedir, ağırdır, felsefi ve psikolojik yanı oldukça ağırdır natüralisttir. prison break romantiktir, tamamen kurgudur, çerezdir. son sezonlarında oldukça çiğ bir şekilde amerika-büyük şirketler geyiğine girmiştir. allahım bu entry'i zahmet edip niye yazdım ben de bilmiyorum; oz lan bu. 1 numaradır, kapıştığı diziler the wire, the sopranos falandır. prison break ne lan. osuruk''

  ''oz hapishane dizisidir. tüm bölümleri tamamen hapishanede geçer. sadece çok nadiren mahkumların hapishaneye düşüş öyküleri için dışarı çekimleri vardır.

  prison break ise hapishaneden kaçış dizisidir. hapishane dışı çok fazla sahne ve bölüm vardır.

  oz çekildiği dönemi de baz alırsak, oldukça çarpıcı sahnelere sahiptir. "bunu da göstermesek mi" demez, hapishanenin tüm psikopatlığını her yönüyle gözler önüne serer. belli başlı abartı noktalar olsa da gerçekçidir, gerçektir. hayranlık uyandırmak için süper kahramanlara ihtiyaç duymaz.

  prison ise epey fantastiktir. michael scofield bir nevi süpermandir…

  oz'da adebisi, kareem said, tobias beecher, ryan o'reilly, vern schillinger, chris keller ve akla gelmeyen pek çok esfane ve ilginç karakter vardır. ama her biri bir şekilde ölseydi bile dizi kan kaybetmezdi.

  prison ise t-bag ve scofield olmadan bir hiçtir.

  oz'un tüm sezonları tüm bölümleri soluksuz geçer. arşivliktir kıymetlidir.''

  ''karşılaştırılması çok mantıklı olmayan karşılaştırma. oz tek mekan kullanılarak, 6 sezon kendini tekrar etmeden (bakın tek mekan diyorum) izlettirmiş bir dizidir. bu ayrıntı bile oz'un diğerleriyle arasında ne kadar sağlam bir hikaye örgüsü farkı olduğunu gösterir. prison break hapishanede iki sezonu dahi geçemezdi hikayeyi tekrar etmeden. ve bir diğer ''oz ve diğerleri'' kıstası karakterlerdir. bu dizinin karakterleri çok sağlamdır''

  ''prison break’i kız arkadaşınıza, sevgilinize, dostlarınıza tavsiye edebilirsiniz. ama oz herkesin kapalı kutusudur. ben kendime inanamıyorum nasıl izledim diye. oz ismini görünce irkilirim her zaman.''

 5. OZ harbiden çok ahlaksız bir dizi. Çok iğrenç küfürler ve sahneler var o nedenle Prison Break'ın eline hiç bir şekilde su dökemez. Prison Break her haliyle daha güzel.

 6. Dostum sen kafayı yemişsin herhalde 🙂 İğrenç küfürlere ve erkeklerin sokuşmasına meraklıysan git Porno sitelerine bak istersen 😉 Oz Prison Break'in eline su dökemez. Nokta.

 7. Favorim daima prison break olacak o nasıl bir senaryoydu .Başka beni o kadar etkileyen bir dizi daha olmadı 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here