Ana sayfa En İyi Yabancı Diziler Bron/Broen – IMDb Puanı : 8.6

Bron/Broen – IMDb Puanı : 8.6

710
1
PAYLAŞ

Bron/Broen adlı Kuzey Avrupa menşeili yabancı diziyi tanıtmak uzun zamandır aklımdaydı aslında. Malum yeni bir site olduğumuzdan dolayı daha çok pöpüler olan içeriklere yönelmek durumunda kaldım. Ama bu sefer kaçış yok. Bu Kuzey Avrupa menşeili dizinin, adı çok duyulmasa da oldukça etkili bir yapım olduğunu şimdiden belirtmem gerekiyor.

Bron/Broen Konusu:
Bron/Broen kelimelerinin bizim dilimizdeki karşılığı köprüdür. Bron Danca (Danimarka Dili) köprü, Broen ise İsveççe köprü demektir. Bron/Broen 10 bölümden oluşan, gizemi ve gerilim bol biraz aykırı, biraz sıra dışı bir polisiye dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Dizimiz, benzer dizilerdeki gibi bir cinayetle açılış yapıyor. Danimarka’yla İsveç’i birbirlerine bağlayan 8km’lik Øresund Köprüsü’nde işlenen bu cinayet dışarıdan bakıldığında sıradan bir cinayet gibi dursa da, aslında işin içinde inanılmaz bir katil zekası mevcut. Çünkü katil cesedi öyle bir noktaya bırakmış ki, cesedin yarısı Danimarka toprakları içindeyken, diğer yarısı ise İsveç topraklarında bulunmaktadır. Yani tam sınırın üzerine konulmuş durumdadır. Tabi ki bu durumda soruşturma her ülkenin emniyet güçlerinin ortak girişimleriyle ilerliyor. İsveç tarafında Saga adında bir bayan dedektif, Danimarka tarafında ise Martin adındaki bir ağır abinin dahil olduğu bu soruşturmayla dizimiz başlıyor.

Sofia Helin‘in canlandırdığı Saga Norén karakteri son zamanlarda izlediğim en iyi oyunculuk performanslarından birini sergiliyor. Gariplikleri, kurallara olan ilginç bağlılığı, olaylar ve sosyal ilişkiler karşısındaki tepkileri, jest ve mimikleri, rahat ve geniş yaşam tarzı ve olaylara yaklaşımıyla Saga, gerçek hayatta karşılaşmaya da tanışma imkanınızın asla olamayacağı ama ekranda izlerken hiçbir hareketini kaçırmamak için gözünüzü bile kırpmadan izleyeceğiniz yapıda bir insan. Aslında Saga’yı anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğini düşünüyorum,Böyle bir ilginç karakterin olduğu bir dizi her gün izleseniz bile sıkılmazsınız eminim. Danimarkalı Viking abimiz Martin‘in ise geçmişive yaşadıkları pek iyi gibi görünmemektedir. Ayrıca tepeden tırnağa kadar Saga’nın tam zıttı bir karakter olarak karşımıza çıkıyor, ancak bu iki insanın ortak çalışmasıda dizinin performansını oldukça yukarıya taşıdığı yadsınamaz bir gerçek. Ben lafı daha fazla uzatmak istemiyorum. Harika bir kurguya ve muhteşem müziklere sahip bu yabancı diziyi mutlaka izlemeniz gerektiğini düşünüyorum. Keyifli seyirler dilerim.

Yayımlanma Tarihi: 2011-….
IMDb Puanı: 8.6
Benim Puanım: 8.6
Sonuç: Kesinlikle İzlenmeli


Oyuncular: Sofia Helin, Rafael Pettersson, Dag Malmberg, Sarah Boberg, Kim Bodnia, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Henrik Lundström

1 YORUM

  1. Tavsiyeniz üzerine ilk 3 bölümü izledim. 2 gün ara verince dizinin adını unuttum köprü dizisi diye arattım. The bridge dizisiyle karşılaştım. Senaryo birebir aynı ülkeler farklı. Açıkçası ingilizce izleye izleye gavurun diline kulak aşinalığı oldu. The bridge ile devam ediyorum teşekkürler 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here