Ana sayfa Kategori Yaz Okulu Nedir

Yaz Okulu Nedir

243
1
PAYLAŞ

YAZ OKULU NEDİR?

Üniversitelerde öğrenciler için açılan yaz okulu 3. Dönem öğrenim gibi düşünülebilir. Peki yaz okulu nedir?
Yaz okulu, zayıf olan derslerinizi yükseltmek adına, gördüğünüz dersleri pekiştirmek adına, üstten ders almak için, yükseltmeye ders almak için uygulanan, hızlandırılmış bir programdır.
Yaz okulu geçtiğimiz dönemlerde hemen her üniversitelerde uygulanıyordu. Ancak bu durum şimdilerde farklılaştırıldı. Artık her üniversite yaz okulu açmamaktadır. Peki yaz okulu açan üniversiteler hakkında bilgi almak isterseniz yazokulu.xyz adresinden istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.
Yaz okulu ücretli bir uygulamadır. Eğer yaz okuluna gitmek isterseniz kredi ya da ders saati başına göre ücret ödemeniz gerekmektedir. Ödeyeceğiniz bu ücretler sizlere, seçtiğiniz üniversitelerce duyurulmaktadır.

Yaz okuluna dilerseniz kendi öğrenim gördüğünüz üniversite açıyorsa orada gidebilirsiniz. Eğer okuduğunuz üniversitenin böyle bir uygulaması yoksa farklı üniversitelerde uygulamaya katılma şansınız vardır. Ancak bu durumda ödeyeceğiniz ücretler biraz farklılık gösterebilir. Üniversiteler, kendi öğrencilerine ödeteceği ücreti katlamazken farklı üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerden kat kat fazlasını alabilmektedir. Bu uygulama tamamen üniversiteler tarafından belirlenmektedir.
Aynı anda iki üniversiteden yaz okulu uygulamasına katılma şansınız bulunmuyor. Ancak tek bir üniversiteden farklı bölümlerde ders alma imkanınız bulunmaktadır.
Aynı zamanda yeni getirilen kurallar ile birlikte istediğiniz üniversiteden ders alamıyorsunuz. Aslında istediğiniz üniversiteden ders alabilirsiniz ancak belli kurallar çerçevesinde olduğu sürece. O kuralı isterseniz daha detaylı bir şekilde açıklayalım.
Bu yeni sistemle birlikte bir çok üniversite YÖK sıralamasında kendisinden daha düşük seviyede olan üniversitelerden ders almanıza izin vermemektedir. Ancak sıralamada daha yüksek olan bütün üniversitelerden ders seçebilirsiniz. Yani; bir XYZ üniversitesinde ASD bölümü okuyan bir öğrenciyseniz ve farklı bir üniversiteden ders almak isterseniz, seçeceğiniz bu üniversitenin ASD bölümünün yerleştirme puanlarını göz önünde bulunduracaksınız. Eğer bu üniversite sizin üniversitenizden daha iyiyse gerekli şartlar sağlandığı takdirde o dersi seçebilirsiniz.
Yukarıda anlattığımız bütün bilgilere ve daha geniş çaplı, öğrenmek istediğiniz bilgilere yazokulu.xyz adresinden ulaşabilirsiniz. Bu konuda kullanım açısından kolay bir arayüz sağlan bu site, siz öğrencilerin sormak istediği soruların bütün cevaplarına sahiptir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here