SON YAYINLAR

recent

Sherlock - IMDb Puanı : 9.3


Bugün sizlere oldukça sağlam bir diziden (Sherlock) bahsedeceğim. Tabi diziyi tanıtmadan önce roman karakteri ünlü dedektif Sherlock Holmes'ı anlatmamızın gerek olduğunu düşünüyorum. Sherlock Holmes ünlü İngiliz yazar "Sir Arthur Conan Doyle" tarafından oluşturulmuş Britanyalı hayali polis dedektifidir. Pelerinli pardösü, pipo, büyüteç ve avcı şapkası adeta Sherlock Holmes ile bütünleşmiş, bizim onu tanımamızı sağlayan imgelerdir.

Sherlock Holmes bu güne kadar yazılmış polis karakterleri arasında en önemlisi ve en meşhurudur. Dedektifimiz olayları tümden gelim yoluyla çözmesiyle ünlüdür. Olayları ilk başta bir bütün olarak gören ama dosyayı en ince ve gizli detaylara kadar inceleyen bir karakterdir. Davaları çözerken, sorguladığı kişilerin verdiği cevapların tutarlı olmasına çok dikkat etmesinin yanında, olay mahallindeki gerek el yazısı, gerek sigara izmariti gerekse de ayak izi olsun her türlü ipucundan faydalanmaktadır.


Sherlock Konusu
Dizi, Mark Gatiss tarafından İngiliz BBC kanalı için televizyona uyarlanmıştır. Yapımın 1,5 saatlik ilk bölümü 25 Temmuz 2010 tarihinde İngiliz televizyon kanalı BBC One tarafından yayınlanmıştır.Başlarda mini dizi olarak düşünülen ve ona göre planlaması yapılan dizi, çok fazla ilgi görmesi sonucu 3'er bölümlük 2. ve 3. sezonları da çekilip yayınlanmıştır. Bu kadar başarının ardından da dizi 4. ve 5. sezon onaylarını almıştır. Dizinin her bölümü bir birinden farklı bağımsız senaryolar içermekte ve konular buna göre işlenmektedir.

Her bölümde Sherlock ve ortağı çözülemez denilen davaları çözmektedirler. Dizi romandan farklı olarak 2010'lu yıllarda geçmektedir. Sherlock Holmes'ün kredi kartları, cep telefonu ve diz üstü bilgisayarı var, otomobil ve metroyu kullanmaktadır. Anlatıcımız Dr. John Watson ise alışılagelmiş şekilde kağıt ve kalem kullanarak hatıra yazmakta, yazılarını kendi kullandığı blog adresinde yayınlamaktadır. Dizi, izleyiciye bölüm boyunca bir suç ve gizem şöleni yaşatmakta, dizi de her zaman sürprizlerin var olduğunu fark ettirmektedir. Keyifli seyirler dilerim.

Yayınlanma Tarihi: 2010-....
IMDb Puanı: 9.3
Diziklubu Puanı: 9.3
Sonuç: Kesinlikle İzlenmeli

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Rupert Graves, Louise Brealey, Mark Gatiss, Andrew Scott, Jonathan Aris

Sherlock - IMDb Puanı : 9.3 Reviewed by Dizi Klübü on 14:18:00 Rating: 5

8 yorum:

 1. Aylardır hatta yıllardır ertelediğim mini dizi. Herkes öneriyor ama bir türlü fırsat bulamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam daha fazla erteleme bence. Dizi muhteşem :)

   Sil
 2. Ne kadar güzel bir dizi, bir o kadar da etkileyici. Filmi zeka açısından izleyenler kurgusunu, öneri için izleyenlerse coşkusunu tattı. Biz her ne açıdan izlersek izleyelim dizi yapımcıları mutlu oldu.

  YanıtlaSil
 3. sherlock benim en sevdiğim karakter ve dizilerden biridir. ben 3 bölüm falan izledim daha fazlasını bulamadım nedense

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir dizidir. kendisi sherlock iyi bir dedektif aklını çok iyi kullanır yanında ki adam saf gibi ama bence daha akıllı

  YanıtlaSil
 5. Her bölümü üst düzey ve zekice. Oyuncularda efsane kesinlikle izlenmeli.

  YanıtlaSil
 6. Cankan7/05/2016

  Bu mizi diziyi filminden sonra izledim ve gerçekten harika bir film. Filminden sonra dizisi çekilen ve beni filminden daha çok etkileyen ilk yapıttır.

  YanıtlaSil
 7. scherlock dizisi IMDb puanını oldukça hak eden bir dizi. Ama çok az çekildi nedense bunun nedenini bende anlamadım çok iyi ama az ve öz olmuş. Herkes tarafından bence izlenmeli

  YanıtlaSil

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.