Ana sayfa Yabancı Dizi Haberleri Neden Türk Dizisi İzlemiyoruz?

Neden Türk Dizisi İzlemiyoruz?

755
10
PAYLAŞ

Bugün sizlere neden Türk dizisi değilde yabancı dizi izlediğimi kısa (umarım kısa olur 🙂 ) bir kesit ile anlatmaya çalışacağım. Dün (14 Kasım 2016 Salı) yine her zamanki sıradan bir geçeydi. 7 yaşındaki çocuğum uyumuş, eşim televizyonda Türk dizisi izlerken bende laptop başında site ile ilgileniyordum. Bir ara gözüm, eşimin izlediği bir diziye takıldı. Şimdi sizlere dizinin adını vermem mümkün değil, ama yeni başlayan dizilerden biri. İşte size bu diziden 10-15 dakikalık bir sahneyi anlatmak istiyorum.

Bir salonda 15-20 kişinin bulunduğu bir sahne. İki düşman kişi (biri başrol sanırım) karşı karşıya gelir. Aralarında 2-3 cümlelik atarlanmalar olur. Ortalarında bir silah belirir. Biraz itişme kakışma olur ve silah patlar. Bu klasik durumu bilirsiniz. İlk anda kimin öldüğü belli olmaz. Daha sonra kadraj sırasıyla kokteylde bulunan 15 – 20 kişinin yüzlerine odaklanmaya başlar. Her birinin yüzünde 10 saniye kadar kalınır. Her birinin korku, endişe, üzüntü vs. gibi duygularını yüzlerinden okuruz. İçeridekiler yetmezmiş gibi sahne değişir ve dışarıdaki 3 kişinin yüzlerine zoom yapılır. Her kişinin yüzünde 10-15 saniye kadar kalınır. Dışarıdaki 3 kişi silah seslerini duydular ya, içeri koşmaya başlarlar 40-50 saniye sonra. Sahne tekrar kokteylin olduğu salona döner. Yine içeridekilerden bazılarının yüzlerine odaklanarak bir tur daha atılır ( e yeter artık!). Araya 10 dakikalık bir reklam girer. Reklam dönüşü kanal çeşitli programlarının reklamlarını yapmaya devam eder ve sonunda dizimize döneriz. İçeridekilerin yüzlerinde 1 tur daha attıktan sonra ortalarında silah patlayan 2 kişinin tekrardan yüzlerine odaklanılır. 10-15 saniye bu adamların duygularını yüzlerinden okuruz. Bunlardan biri bana sanki kabız olmuş ve sıkıntıda izlenimi verir. Sonra dizi burada bitiverir. Kimin öldüğü anlaşılmadan dizinin bitmesine takılmıyorum. Burası anlaşılabilir bir durum.

Eeeööğğğhhhh! Yapacağınız işin…. tepkisini verdikten sonra, eşime bunları izleme, gel sana bir Prison Break, bir Game Of Thrones, ne bileyim Dexter falan izleteyim dedim ama dinletemedim her zamanki gibi 🙂 İnsanımız 2 saat özet, 2 saat bölüm olayına iyice alıştırıldı. Akşam haberlerinden sonra saat 8 de başlayan dizi en erken gece yarısı saat 12’de bitiyor. Kurtlar Vadisi gibi reytingleri yüksek olan dizilerde ise bitiş saati gece yarısı saat 1’i buluyor. Yapımcılar ve kanallar insanları dizinin bir bölümü için 4-5 saat esir alıyorlar. Peki burada suçlu kanallar ve yapımcılar mı yoksa buna prim veren izleyiciler mi? Buradaki cevap kesinlikle izleyiciler. Yapımcılar daha önce çok güzel diziler ortaya çıkardılar. Yabancı dizilerden uyarlamalar yaptılar. Ama bunlar tutmadı. Bizim izleyicimiz Aşkı-ı Memnu, Kavak Yelleri, ne bileyim Fatmagül’ün suçu ne tarzı diziler istiyorlar. Akşam bunları ağızları açık izleyip, sabahta ” yauuuv bunlar ne biçim diziler, çoluğumuzun çocuğumuzun ahlağını bozuyorlar” geyiğini yapıyorlar. Buradan yabancı diziler çok ahlaklı anlamı kesinlikle çıkmamalı. Ben zaten olaya o pencereden bakmadım. Bu son paragrafta sadece gözlemimi belirttim.

Bu siteyi kurmaktaki amaçlarımdan biride, izleyici kesme yabancı dizileri sevdirmektir. Çünkü yabancı dizilerde 5 dakika süren diyaloglar, 5 dakika süren karşılıklı bakışmalar yoktur. Hele hele 2 saat özet 3 saat yeni bölüm olayı asla yoktur. Komedi dizisi izlersin 20 dakika, bilemedin en fazla 30 dakikadır. Diğer türlerde 40-50 dakikadır. Bilemedin en fazla 1 saattir. Kimseye oturun 5-6 saat dizi izleyin demiyorum ama, Türk dizilerinde 1 bölüm izleyeceğiniz vakitte yabancı dizilerden 4-5 bölüm izlersiniz. Ve hatta daha fazla keyif alırsınız. Yorum sizlerin.

10 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir yazı olmuş bende aynı fikirdeyim sizinle. Eskiden Türk dizileri böyle uzun uzun değildi hatırlıyorum 1 saat sürüyordu. Dizi konusu ve oyuncular rollerinin haklarını veriyordu.

  2. Eskiden ben de bunu savunurdum fakat yabancı diziler artık her bölümü film derecesind eolurken Türk dizileri bir o kadar kötüleşti.

  3. Yerli dizilerimizde genellikle aşk ve komedi’den başka bişey bulamadığımız için izlenmiyor bence.Biraz bizde fantastik gizem dolu diziler ortaya çıkarsak.

  4. Türk dizisi izlenir, ama bilgisayarda oyun oynarken tv açık kalmıştır öyle izlenir. Boş boş oturmak istersin öyle izlenir. Sadece fragmanlarını görerek dizilerde ne nasıl ne zaman olmuş her şeyi rahatça anlayabilirsiniz. Hele ki o dediğiniz 4-5 saat başında oturtmaları yüzünden tarihin en güzel dizisini bile yapsalar (en azından) kanaldan izlememek lazım. Çünkü biz 2-3 saate ses çıkarmayınca 3-4 saat oldu oradan da 5 saate kadar geldi. Yakında “özet” diyerek bir önceki bölümün tamamı yayınlanmaya başlayacak demedi demeyin. Bunu boykot etmediğimiz sürece de bu böyle devam edecek.
    Neden güzel dizi çıkmadığına değinirsek. 90 brüt dakikalık bir dizinin güzel olabilmesi mümkün mü ? Bu 90 dakikanın 1 haftada oluşması gerek. 40 nere 90 nere ? Güzel değil, uzun bakışmalar, uzun ve anlamsız diyaloglar olmasa 90 dakika dolmaz. İşte tam da bu yüzden Türk dizisi izlememeliyiz. Güzel Türk dizisi yok muydu vardı. Mesela Kanıt. Çok mu kaliteliydi hayır. Ama güzeldi. Mesela Behzat Ç çok mu kaliteliydi ? Yine hayır. Ama diğerlerinden güzeldi. Nedenine gelirsek, bir tane ortak yanı var bu iki dizinin o da 1 saatlik yani 60 dakikalık dizi oluşları. Biz boykot eetmediğimiz sürece 90-100 dakikalık diziler devam edecek ve bizim insanımızı esir etmeye devam edecek. Bu dizileri izlemezsek onlar da kendilerini geliştirmek zorunda kalırlar. Ama şu an kendilerini geliştirmek gibi bir dertleri yok. Çünkü yaptıkları iş para getiriyor.

    • İşte bu konuya da ancak bu kadar güzel cevap verilebilirdi. Örnekler ile harika bir anlatım olmuş. Fikirlerimiz tamamiyle paralellik gösteriyor. Kaleminize sağlık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here